Roboty współpracujące w nowoczesnym przemyśle

Jakiś czas temu na rynku automatyki pojawiły się roboty współpracujące. Są to mechanizmy zaprojektowane w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla żywych ludzi, którzy pracują w ich pobliżu. Roboty współpracujące to świetny wstęp do popularyzacji robotyki w wielu nowych gałęziach przemysłu.

Stworzenie robotów współpracujących było możliwe dzięki wykorzystaniu szeregu sensorów wykrywających zmiany sił oddziałujących na robota i dzięki modyfikacji dopuszczalnych parametrów pracy maszyny.

Czym są roboty współpracujące?

Takie roboty (zwane z angielskiego colaborative robots, lub po prostu cobots) nie są może najszybsze, ani nie posiadają największego udźwigu, ale dzięki temu, iż mogą współpracować z ludźmi, mogą wykonywać zadania, których inne maszyny nie potrafią realizować samodzielnie.

Połączenie ludzkiej inteligencji i zręczności z precyzją i siłą maszyny dały zupełnie nowe możliwości w wielu różnych gałęziach przemysłu. Zależnie od scenariusza może dojść do sytuacji, gdzie człowiek pracujący wraz z robotem współpracującym podaje mu konkretne elementy, co skutkuje uniknięciem budowania skomplikowanych systemów podajników. Częściej jednak to robot podaje człowiekowi odpowiedni element, utrzymując go w danej pozycji, a ludzki pracownik wykonuje konkretną na nim operację. Człowiek oczywiście może też wspomóc maszynę, ułatwiając realizację pewnych zadań, z którymi robot mógłby mieć problem (pamiętajmy, że sztuczna inteligencja nadal nie jest doskonała, tak samo, jak algorytmy rozpoznawania obrazów). Innym sposobem współpracy między człowiekiem a robotem jest sytuacja, gdy robotowi przekazuje się zadania będące bardziej niewygodnymi lub niebezpiecznymi.

Główne cechy i bezpieczeństwo

Instalacja robota współpracującego jest często o wiele tańsza niż instalacja typowego, mechanicznego ramienia. Nie trzeba specjalnie modyfikować automatyzowanego stanowiska, nie trzeba go w ogóle wyznaczać, ani instalować dodatkowych elementów ochronnych. Roboty współpracujące wymagają jedynie instalacji i odpowiedniego zaprogramowania.

Roboty współpracujące są bezpieczne w użyciu, dzięki wykrywaniu kolizji i momentalnej reakcji. Zamontowane czujniki monitorują siłę potrzebną do wykonania konkretnego ruchu, a gdy ta odbiega od normy, robot wstrzymuje pracę.

Podsumowanie

Roboty przemysłowe wciąż zwiększają swój udział w przemyśle, dominując niektóre jego obszary. Roboty współpracujące świetnie pasują do zakładów o niskim stopniu zautomatyzowania, nie trzeba bowiem wyznaczać dodatkowego obszaru pracy maszyny, ani inwestować w dodatkową infrastrukturę, która byłaby niezbędna w przypadku klasycznego robota przemysłowego.