Roboty współpracujące a przemysł 4.0

Przemysł 4.0 to integracja robotów, maszyn, systemów cechujących się szeroko rozumianą inteligencją pozwalające na współpracę w celu poprawy wydajności procesu produkcji. Pojęcie to nie dotyczy tylko ściśle technologii, ale odnosi się także, do pozycji człowieka w branżach przemysłowych. Analizując historię przemysłu, wprowadzanie nowych technologii już trzy krotnie doprowadzały do rewolucji , czy przemysł 4.0 może spowodować kolejną ?

Ideą przemysłu 4.0 jest synchronizacja pracy, którą wykonują roboty współpracujące, coboty, oraz maszyny posiadające sztuczną inteligencję, oraz człowieka, z rzeczywistością wirtualną, która w głównej mierze odbywa się za pośrednictwem Internetu i zaprojektowanych w tym celu specjalnych aplikacji. Wspomniana synchronizacja to nic innego jak automatyczny i błyskawiczny przepływ informacji na obszarze jednego przedsiębiorstwa, a nawet kilku współdziałających fabryk. Cały proces tworzy swoisty łańcuch od złożenia zamówienia przez klienta, poprzez proces projektowania realizacji, pakowania i dostawy do klienta. Wszystko ma odbywać się automatycznie i a napotkane błędy rozwiązywane mają być natychmiastowo poprzez wypracowane schematy.

Zalety „Industry 4.0”

Szybka, ekonomiczna produkcja, oraz ekspresowa reakcja na indywidualne preferencje klienta to główna koncepcja Przemysłu 4.0. Maszyny i roboty współpracujące z poszczególnymi urządzeniami same w czasie rzeczywistym mogą modyfikować swoje parametry, aby przystosować się do nowego zlecenia. Przepływająca informacja niesie za sobą program, który włącza lub wyłącza istniejące moduły, które w danym momencie będą niezbędna do wykonania polecenia. Pozwala to na produkcję nawet pojedynczych egzemplarzy, bez straty czasu na przestawienie maszyn. Wszystko to przyczynia się do maksymalizacji produkcji oraz minimalizacji kosztów poprzez bieżące monitorowanie zużycia się maszyn.

Rola człowieka w odniesieniu do Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 nie dąży do wyeliminowania człowieka i zastąpienia go robotami, lecz do usprawnienia i ułatwienia jego pracy. Właśnie między innymi w tym celu stworzone zostały roboty współpracujące, które są w pewnym sensie pomocnikiem pracownika. Wyglądem wcale nie przypominają robotów znanych nam z filmów, o ludzkich kształtach, lecz są to po prostu maszyny, które wyposażone są w sztuczną inteligencję. Dzięki temu na bieżąco analizują i przewidują kolejny etapy produkcji, dzięki czemu proces ten staje się automatyczny i nie występują w nim przestoje.

Maszyna, człowiek i procesy zintegrowane ze sobą- tak w praktyce wygląda przemysł 4.0. Dzięki temu otrzymujemy ekonomiczną produkcję, cechującą się elastycznością oraz możliwością rozwiązywania problemów w błyskawicznym tempie.