Najważniejsze informacje o robotach współpracujących dla firm

Zastanawiasz się czy kupić do swojej firmy robot współpracujący? Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się do czego może być przydatny oraz innych ważnych wiadomości. Jeżeli interesujesz się zagadnieniami z zakresu automatyki, robotyki, nowych technologii, to również te wiadomości będą dla Ciebie przydatne.

Roboty współpracujące, nazywane również jako „coboty” (z angielskiego collaborative robots) to 100% „pracownicy”, głównie średnich, ale przede wszystkim małych przedsiębiorstw.

Tak naprawdę obecnie można znaleźć wiele informacji na temat tych urządzeń. Pytanie dlaczego tak dużo się o nich pisze? Odpowiedź wydaje się prosta. Są to bardzo pomocne sprzęty, które mogą być wykorzystane w wielu rodzajach prac. Uważa się, że świetnie sprawdzą się w przeważającej ilości przedsiębiorstw, które specjalizują się w produkcji. W jakich dziedzinach? Podnoszenie, klejenie, polerowanie, montaż, wkręcanie śrub to tylko część z zadań z jakimi bardzo dobrze poradzą one sobie. Pisząc dalej o rynku polskim, inne dziedziny dla rozwoju wykorzystywania robotów współpracujących to gałęzie: motoryzacyjna czy spożywcza.

Jakiej marki robot współpracujący wybrać? Marka cobotów, która należy do jednej z najpopularniejszych to Universal Robots. Spółka ta produkuje bezpieczne oraz lekkie roboty wykorzystywane w gałęzi przemysłu. Na pewno ważna dla potencjalnych klientów jest kwestia finansowa. Mówiąc najprościej, są one przystępne cenowo. Jest to na pewno ważny argument za zdecydowaniem się na ten robot. Trzeba jednak wiedzieć , że raczej nie należy udawać się wprost do producenta robotów w Polsce, gdy chcemy go zakupić, gdyż jest małe prawdopodobieństwo, że go nam sprzedadzą. Trzeba zgłosić się do tzw. integratorów, czyli firm budujących zrobotyzowane stanowiska. Roboty nie są urządzeniami skończonymi, ale dopiero wykonane całe stanowisko wraz z robotem stanowi punkt końcowy. Trzeba również poszukać firmy pod specjalizację dla której chcemy taki sprzęt zakupić. Coboty są częścią przemysłu 4.0., czyli nowego rodzaju produkcji. Polega ona m.in. na zmniejszeniu do minimum czasu przeznaczonego na dostosowywanie maszyn do innowacyjnych wymogów i jednoczesnym wzroście elastyczności.

Dlaczego warto jeszcze w niego zainwestować? Roboty współpracujące mogą zostać wykorzystane w całkowicie odmienny sposób od tradycyjnych, mają możliwość pracowania ramię w ramię z pracownikiem. Istnieje taka opcja, ponieważ roboty te nie mają napędów o wysokiej mocy tak jak zwykłe roboty. W przeciwieństwie do tych tradycyjnych, ich kształt jest najczęściej obły i cechuje je bardzo rozwinięty system bezpieczeństwa. Jakie przykłady szczególnej ochrony tych robotów można wymienić? To np. określanie stref bezpieczeństwa, kontrola siły zderzenia czy o wiele częściej niż normalne roboty, posiadanie gumowych elementów, tak żeby w razie uderzenia nie było ono tak dotkliwe.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Potencjalne firmy zainteresowane kupnem, dobrze gdyby wiedziały, że coboty posiadają o wiele lepszą estetykę niż tradycyjne roboty. Roboty współpracujące mogą być umieszczane w takich miejscach, gdzie są dobrze dostrzegalne, ponieważ są po prostu „miłe dla oka”. Coboty są przystosowane w taki sposób by jak najprostszą metodą je programować i by były jak najłatwiejsze w użyciu. Można je łatwo przenieść w inne miejsce np. sali produkcyjnej, aby tam je zaprogramować i żeby mogły wykonywać jakąś inną czynność. Są po prostu bardziej uniwersalne. To na pewno warta uwagi oferta dla firm.