Choć słowo cobot nie jest jeszcze powszechnie znane, coraz częściej możemy się w nim spotkać. Dowiedz się czym jest cobot i czym właściwie różni się on od zwykłego robota. Przed epoką cobotów większość robotów przemysłowych była tworzona z myślą o zastępowaniu pracy ludzi w prostych, monotonnych czynnościach, które nie wymagały skomplikowanego myślenia. Ich celem było osiąganie jak największej wydajności. Roboty takie ciągle są bardzo popularne. Najczęściej znajdują się za ogrodzeniem w zakładach przemysłowych, zapewniając bezpieczeństwo ale jednocześnie uniemożliwiając współpracę z człowiekiem.
Coboty w przeciwieństwie do wcześniej omawianych urządzeń są przystosowane do pracy w sąsiedztwie człowieka. Najczęściej są to zwinne i stosunkowo lekkie konstrukcje. Nie posiadają napędów o wysokiej mocy, tak jak klasyczne roboty, dzięki temu są bezpieczniejsze. Ponadto wyróżnia je opływowy kształt i inne zaawansowane systemy bezpieczeństwa.
Termin cobot pochodzi od dwóch słów: collaborative oraz robot. Inaczej mówiąc jest to robot współpracujący. Dzięki tym urządzeniom produkcja jest bardziej elastyczna. Takiego robota można niewielkim nakładem środków przeznaczyć do wykonywania innego zadnia.
Ponadto cobota łatwiej programuje się, niż klasycznego robota. Jego interfejs jest projektowany z myślą o pracownikach, którzy dopiero zapoznają się z robotami przemysłowymi.
Niska cena, większa elastyczność
Kolejną zaletą cobotów jest ich niższa cena w stosunku do tradycyjnych robotów. Jedną z najpopularniejszych firm produkujących roboty współpracujące jest Universal Robots. Producenci cobotów często zapewniają nie tylko urządzenie, ale także narzędzia do nauki programowania. Funkcjonalność cobotów sprawia, że mogą znaleźć zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu.
Przyszłość robotów współpracujących
Obecnie w Polsce oraz okolicznych krajach coboty znajdują zastosowania głównie w kilku sektorach przemysłu: spożywczym, motoryzacyjnym oraz ogólnoprodukcyjnym. Czy coboty są przyszłością przemysłu? Autorzy raportu World Robotics Report 2016 tworzonego przez Międzynarodową Federację Robotyki zwracają szczególną uwagę na wniesienie nowej jakości przez roboty współpracujące. Uważają, że coboty staną się w przyszłości prekursorami rozwoju automatyki. Roboty współpracujące niosą ze sobą ogromne nadzieje, dzięki swoim cechom, które uzupełniają niedoskonałości tradycyjnych robotów przemysłowych. Umożliwiają one pracę ludzi i robotów ramię w ramię, co zwiększy jakość i wydajność produkcji.