Rewolucja przemysłowa w XIX wieku bezsprzecznie zmieniła cały świat. Zarówno w dziedzinach produkcji jak i w naszym codziennym życiu, pojawiła się masa usprawnień. Produkcja nabrała prawdziwie szalonego tempa. Stała się efektywniejsza i zaczęła przynosić ogromne zyski firmom, które postanowiły udać się z nurtem rozwijającego się świata technologii i zainwestowały w maszyny. Chociaż w obsłudze tych maszyn nadal kluczową rolę pełni czynnik ludzki, nie ma i już nigdy nie będzie firmy, która stwierdzi, iż wystarczą jej jedynie ludzkie ręce. Wręcz przeciwnie. Rozbudowany park technologiczny, będący do tej pory atutem tych największych zakładów produkcyjnych, staje się również domeną małych i średnich przedsiębiorstw. Z pomocą właśnie tym mniejszym producentom, przychodzą obecnie roboty współpracujące.
Roboty współpracujące a przemysł 4.0
Gdy w sferze produkcyjnej pojawił się internet bezprzewodowy, człowiek zrozumiał, iż dotarł do kolejnej epoki w przemyśle. Sieć połączyła ludzi i maszyny w jeden sprawnie działający organizm. Obecnie szacuje się, iż w ciągu najbliższych 10 lat robotyzacja stanowisk pracy wzrośnie co najmniej o 30%. Wszystko dzięki cobotom, które dają każdej firmie naprawdę ogromne możliwości. Są wszechstronne. Odpowiednio zaprogramowane mogą być wykorzystywane w wielu branżach. To właśnie ich wszechstronność i dostępność będzie rozwijać nowoczesny przemysł 4.0.
Czym są roboty współpracujące?
Można by je określić jako zaawansowana technologicznie dodatkowa ręka człowieka. Nie bez powodu takie oto porównanie. Tzw. coboty przeważnie charakteryzują się stosunkowo niewielkimi rozmiarami oraz co za tym idzie i wagą. Wykonują dokładnie takie czynności jakie chcemy by wykonywały. A są w stanie zrobić za nas naprawdę wiele. Od najprostszych czynności typu podnoszenie, przekładanie, pakowanie, po te bardziej skomplikowane, które wymagają stałej precyzji.
Roboty współpracujące. Czy to droga inwestycja?
Kiedyś aby usprawnić i podnieść zdolności produkcyjne, trzeba było liczyć się ze sporym wydatkiem. Obecnie roboty współpracujące można zakupić w bardzo przystępnych cenach.
Ze względu na ich niewielkie rozmiary, koszt ich eksploatacji jest naprawdę niewielki. Nie powinniśmy zatem obawiać się, iż robot pracujący całą dobę podniesie nasze rachunki do nieprzyzwoitych rozmiarów. Nie musimy również ponosić sporych kosztów przygotowania stanowiska pracy dla robota współpracującego. Potrzeba mu naprawdę niewiele miejsca.
Inwestycja w coboty na pewno szybko się zwróci, a dodatkowo znacznie poszerzy nam horyzonty produkcyjne.