Przemysł i technologie, tak jak i wszystko dookoła, ciągle się rozwijają. Co jakiś czas dochodzi do rewolucji, która zmienia oblicze produkcji. Do tej pory przemysł przeszedł już 3 etapy: mechanizacji, elektryfikacji oraz cyfryzacji. W tej chwili mamy również do czynienia z pojęciem przemysłu 4.0, który integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z technologiami informacyjnymi i Internetem.
Jakie są zalety tej zmiany?
Koncepcja przemysłu 4.0 sprawia, że fabryki stają się dla nas lepszym miejscem pracy. Ludzie nadal są najważniejsi w procesie produkcji, a dzięki nowym rozwiązaniom otrzymują znacznie większe wsparcie, niż do tej pory. Dzięki wymianie danych produkcja jest bardziej ekonomiczna, a reakcje na potrzeby danych klientów szybsze. Wydajność jest zwiększona dzięki temu, że maszyny mogą same modyfikować swoje działanie. Wystarczy polecenie z systemu sterującego, aby inteligentny napęd wykonał ruch, lub jego sekwencję.
Internet rzeczy
W naszym życiu codziennym coraz więcej zmienia Internet. I w tym aspekcie nastąpi przełom, poprzez globalną sieć, która będzie komunikować ze sobą urządzenia codziennego użytku. Wraz z rozwojem przemysłu 4.0 będziemy mieć również do czynienia z Internetem rzeczy, który zmieni interakcję pomiędzy maszynami, a także między maszynami i ludźmi. Będzie on miał zastosowanie w zbieraniu danych o przebiegu procesów produkcyjnych i stanie wyposażenia, czy w analizie źródeł awarii.
Roboty współpracujące
Wykorzystanie danych z sieci Internetu rzeczy daje również możliwość zapewnienia niezależności maszynom produkcyjnym. Coboty – inaczej roboty autonomiczne, współpracujące – to maszyny inteligentne potrafiące samodzielnie wykonywać swoje zadania, a także zadbać o swój stan bez bezpośredniej kontroli człowieka. Takie roboty muszą być wyposażone w czujniki niezbędne do detekcji otoczenia, aby nie stwarzały zagrożenia i nie uszkodziły stanowiska pracy. To dzięki nim roboty współpracujące mogą mieć możliwość pracy obok człowieka bez dodatkowych zabezpieczeń.
Roboty współpracujące idealnie współgrają z wizją przemysłu 4.0 – jest to kolejna nowa technologia ułatwiająca i usprawniająca pracę produkcyjną. Obecnie na rynku jest kilka firm zajmujących się tworzeniem cobotów. Tacy czołowi producenci jak Universal Robots, Techman Robot czy ABB mają już do zaoferowania kilka modeli na rzecz różnych przemysłów.
Powyższe rozwiązania powodują, że firmy wdrażające w swoje struktury koncepcje przemysłu 4.0, które cały czas się rozwijają, staną się konkurencyjne dla innych produkcji.